O mně 

Vystoupení Tomia Okamury v pořadu 13. komnata

Podívejte se na vystoupení Tomia Okamury v pořadu 13. komnata
Zde klikněte pro přehrání pořadu

Narodil se 4.července 1972 v Tokiu moravské mamince a japonsko-korejskému otci. Dětství prožil střídavě v bývalém Československu a v Japonsku, kde však prožil celkem pouze necelých 10 let. Když jeho matka onemocněla, žil s mladším bratrem nějaký čas v dětském domově v Mašťově u Podbořan. V Čechách absolvoval základní školu a poté tady vystudoval střední chemickou průmyslovku. Po maturitě na krátký čas odjel do Tokia. Neměl však před sebou příliš zářivou kariéru, na vysokou školu nebyly peníze, školství je v Japonsku drahá záležitost, navíc od dětství po zkušenostech se šikanou v dětském domově při řeči silně zadrhával. Na nějaké lukrativní zaměstnání nebylo tedy bez prestižní školy pomyšlení. Tomio našel práci jako popelář a později prodával v kině popcorn a colu. Bylo mu dvacet jedna let, když se ze dne na den rozhodl, že zkusí štěstí v Evropě a odletěl s několika dolary v kapse zpátky do Prahy.

Tomio podniká od roku 1995 především v cestovním ruchu, přičemž hlavní náplní je dovoz a zajišťování služeb pro zahraniční turisty, především z Japonska, v zemích střední Evropy. Dále je v současnosti mimo jiné spolumajitelem dvou samoobsluh s japonskými potravinami a dalším japonským zbožím Japa shop (www.japafoods.cz) či spolumajitelem softwarové společnosti se specializací na sport (www.break2win.com).
Od roku 2004 do konce roku 2005, do zániku pražské redakce, byl Tomio externím komentátorem britského veřejnoprávního rádia BBC v Praze. Od podzimu 2004 je zvolený členem prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), kde v letech 2009 – 2014 zastával také pozici viceprezidenta a mluvčího. Tomio byl od roku 2010 do roku 2015 patronem Fondu ohrožených dětí (FOD) Klokánek. Tomio také zorganizoval mnoho kulturních akcí a výtěžek z těchto akcí byl obvykle věnován charitativním organizacím. Tomio byl pro rok 2008 jmenován do čestné funkce českého ambasadora Evropského roku mezikulturního dialogu, který organizovala Evropská unie. Je členem občanského sdružení Borelioza CZ, které se snaží o osvětu a pomoc lidem s touto zákeřnou nemocí, kterou Tomio také prodělal. V říjnu roku 2012 byl jako nezávislý nestraník zvolen senátorem Parlamentu ČR za obvod 80 ve Zlínském kraji. V červnu 2013 založil hnutí Úsvit přímé demokracie, byl zvolen jeho předsedou a hned ve volbách v říjnu roku 2013 vstoupil úspěšně do Poslanecké sněmovny, když Úsvit získal 6,88% hlasů občanů a 14 poslaneckých mandátů. V lednu 2015 se Tomio stal terčem politického puče s cílem odstavit ho z politiky jako hlavní tvář prosazování programu přímé demokracie v České republice. Výsledkem byl nucený odchod z Úsvitu. Tomio však nerezignoval na důsledné prosazování politického programu, „šlápl na plyn“ a na jaře 2015 založil celostátní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) s širokou regionální strukturou a velkou členskou základnou. Jen za první tři měsíce od založení hnutí podalo přihlášku do hnutí téměř 10 tisíc občanů a SPD se tak v rekordním čase zařadilo mezi pět nejpočetnějších politických subjektů v ČR.

Tomio v Poslanecké sněmovně předložil celou řadu zásadních zákonů v souladu s volebním programem, který se snaží bezezbytku plnit. Vládní koalice mu však zákony tvrdošíjně zamítá. Jsou to například tyto zákony:
– Přímá volba a odvolatelnost politiků
– Osobní, hmotná a trestní odpovědnost politiků
– Funkční široké celostátní referendum
– Exekutoři – konec byznysu s dluhy
– Lichva – konec s lichvářskými praktikami
– Placení DPH až po proplacení faktury – pomoc živnostníkům a malým a středním podnikatelům
– Úplný zákaz výherních hracích automatů
– Ukončení výplaty porodného pro nepřizpůsobivé obyvatele a naopak finanční podpora pouze pro děti z
řádných rodin
– zamrazení platů politiků a soudců až do roku 2017
a další

Tomiovo SPD navrhlo jako první v historii českého Parlamentu v červnu 2015 referendum o vystoupení z EU, aby sami občané mohli rozhodnout o své budoucnosti ve své zemi a to nejen v souvislosti s přílivem nezákonných imigrantů. Vládní koalice však referendum občanů odmítla.

Tomio dosud vydal pět knih. V roce 2010 se nejprve podílel na textu své biografické knihy – Český sen, která se hned po vydání umístila mezi deseti nejprodávanějšími tituly v České republice. V květnu 2011 mu už jako samostatnému autorovi vyšla kniha esejů Umění vládnout, která analyzuje současné společenské a politické problémy, nabízí k diskuzi konkrétní řešení a vize budoucího směřování naší země. V roce 2012 pak následovala kniha krátkých zamyšlení Umění žít. Na jaře roku 2013 vyšla první Velká japonská kuchařka a na podzim kniha Umění přímé demokracie – Kam dál Česko?

Spolupodílel se také na oponentuře mnoha zákonů, případně některé z nich spolukoncipoval, byly či jsou to mj. zákon o cestovním ruchu, živnostenský zákon (jeho liberalizace), zákon o rodině (úprava popření otcovství), zákon o exekutorech (snížení a slučování paušálních odměn), zákon o veřejných zakázkách, trestní zákon (ustavení korunního svědka korupce), bránil také zrušení pojistky proti tunelování v Obch. zákoníku atp. Ještě jako senátor rok podal senátor čtyři novely zákonů (ohledně řešení problematiky sociálně vyloučených obyvatel, lichvy, DPH – platba až o zaplacení faktury), dva pozměňovací návrhy (zákon o státním občanství) a prosadil celý nový zákon o směnárnách (zamezení klamavého jednání směnáren), který sám před třemi lety inicioval u guvernéra České národní banky. Prosazuje také zákon o majetkových přiznáních i zpětně.

Tomio je spoluzakladatel občanského sdružení Antidefamation – společnosti proti pomluvám, na obranu obětí mediálních štvanic. V souvislostí s dluhy, které platil stát za firmu VAE veřejně kritizoval mj. Miroslava Topolánka. Podal trestní oznámení na exředitele odboru MMR pro korupci.